• O škole

• História a súčasnosť školy

História školy siaha až do prvej polovice 19. storočia, keď žiaci chodili do takzvanej Nedeľnej školy. Vlastné písomné archívne doklady v podobe triednych kníh a katalógových listov sú z roku 1893 maďarskom jazyku. Po 1. svetovej vojne a vzniku ČSR sa vyučovalo po slovensky a už sa škola nazývala Učňovská škola.

Po druhej svetovej vojne škola plnila významné úlohy v industrializácii Slovenska pri výchove strojárskej mládeže. V školskom roku 1969/1970 mala škola až 1590 žiakov. Postupne sa z nej odčleňovali ďalšie SOU so zameraním na chémiu, elektrotechnický priemysel, služby a podobne. Počas celej svojej významnej histórie škola bola umiestnená v rôznych objektoch v meste Banská Bystrica. Už viac ako 50 rokov sídli na Školskej ulici, kde je teoretické vyučovanie.

Odborný výcvik žiaci konajú vo vlastných dielňach, ktoré sme vybudovali s nákladom 70 mil. Sk a otvorili v roku 1993. V dielňach praktického vyučovania máme modernú diagnostickú techniku pre opravy automobilov pre učebný odbor automechanik, autoelektrikár, pre študijný odbor autotronik a najmodernejšiu technológiu pre lakovanie automobilov pre učebný odbor lakovník a tiež odborné učebne s výpočtovou technikou. Dielne sa svojim vybavením môžu porovnávať s renomovanými autoservismi v našom regióne.

Na teoretickom vyučovaní majú žiaci odborné učebne pre autoopravárov, autotronikov, lakovníkov, klampiarov a tiež puškárov, odbornú učebňu pre IKT, cudzie jazyky, telocvičňu a multifunkčné ihrisko.

V súčasnosti školu navštevuje 300 žiakov denného štúdia a 40 žiakov nadstavbového štúdia. Materiálne vybavenie školy poskytuje možnosť vysoko kvalitnej prípravy žiakov pre svoje budúce povolanie.

s

Spojená škola je už dnes komplexnou školou s teoretickým vyučovaním a s dielňami odborného výcviku. Má svoj internát s kapacitou 120 lôžok, vlastnú  jedáleň, svoju autoškolu, v ktorej každý prihlásený žiak môže získať vodičský preukaz skupiny B za zvýhodnených podmienok.