• Kam po strednej škole

• Postup pri vypisovaní prihlášky na vysokú školu

• Ako vypisovať a odoslať papierovú prihlášku na VŠ:

• Aktuálne tlačivo na VŠ si zakúpite na predajni ŠEVT. Musí to byť prihláška s hlavičkou: Prihláška na vysokoškolské štúdium bakalárske – prvý stupeň alebo spojené – prvý a druhý stupeň v jednom celku.

Hlásite sa na 1. stupeň vysokoškolského štúdia, tzv. bakalársku formu štúdia (sú výnimky, v takomto prípade je potrebné formu štúdia si overiť na príslušnej VŠ).

• Vzor prihlášky na VŠ

Čistý vzor : Prihláška na vysokoškolské štúdium  https://www.portalvs.sk/files/cep/prihlaska1-stupen.pdf

Vypísaný vzor prihlášky, dávajte si pozor na kód strednej školy a kód študijného odboru.

• Na čo si treba dať pozor pri vypisovaní prihlášky na VŠ:

Pri vypisovaní prihlášky si pozorne čítajte údaje na prihláške (napr. sa dočítate, že prihlášku je potrebné vypisovať čitateľne veľkým tlačeným písmom, jednotlivé údaje sa na prihláške neprepisujú!!!).

Na príslušnej web stránke VŠ si pozorne prečítajte a správne opíšte do prihlášky presný názov vysokej školy a fakulty (nepoužívajte žiadne skratky).

Podľa požiadaviek konkrétnej VŠ si overte, či na jednej prihláške musí byť uvedený len jeden študijný program alebo v rámci jednej prihlášky môžu byť uvedené dva, prípadne tri študijné programy.

Zistite si možnosť podania počtu prihlášok na jednu fakultu.

• Vypisovanie známok na prihlášku:

Vypisujú sa známky z konca školského roka za obdobie 1. - 3. ročníka. Niektoré VŠ si vyžadujú aj známky z polročného vysvedčenia 4. ročníka (žiak si to musí overiť v požiadavkách príslušnej VŠ na ich web stránke).

Vyučovacie predmety treba vpisovať v takom poradí, ako sú uvedené na vysvedčeniach, známka zo správania sa neuvádza, vyčiarknite políčka, ak ste v určitom roku predmet nemali a teda ste nemali ani známku.

Pod známky sa do príslušného okna napíše priemer známok za školský rok, ktorý sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta.

Správnosť zapísania známok a zhodu známok s katalógom známok, presný priemer známok overuje triedy učiteľ.

Triedny učiteľ sa podpíše na prihlášku ceruzou pod tabuľku so známkami.

Triednemu učiteľovi treba priniesť prihlášku na overenie známok už s vypísanou 1. stranou!

• Výchovnej poradkyni prinesiete na potvrdenie prihlášku na VŠ:
            • s kompletne vypísanou 1. a 2. stranou
            • s podpisom triedneho učiteľa, ktorý overil zhodu vami zapísaných známok s katalógom známok
            • Výchovná poradkyňa kontroluje a potvrdzuje už kompletne vyplnenú prihlášku.
            • Prihlášku na VŠ potvrdzuje u triedneho učiteľa a výchovnej poradkyne v dostatočnom časovom predstihu pred termínom podania prihlášky (!!!), treba brať do úvahy, že možno niektoré údaje bude treba opraviť.
            • Dajte pozor na prílohy – vždy sa vyžaduje životopis kópia dokladu o zaplatení poplatku za prijímacie konanie (poštová poukážka, výpis z účtu).

Niektoré VŠ podľa zamerania môžu vyžadovať aj ďalšie prílohy, napr. odpis z registra trestov, kópie nejakých diplomov, lekársku správu od lekára (napr. športového) a pod. – v tomto prípade treba všetky prílohy, ktoré sa budú s prihláškou posielať, vypísať na uvedené miesto v prihláške ( k prílohám) – str. 3.

• Odoslanie prihlášky na VŠ:

Prihlášku je potrebné podať v stanovenom termíne. Termíny podania prihlášok na konkrétnu fakultu si sleduje každý žiak individuálne. Nenechávajte si vypisovanie prihlášok na poslednú chvíľu!!!

Na príslušnej web stránke VŠ si skontrolujte, či vaša prihláška na VŠ má všetky náležitosti a potvrdenia žiadané príslušnou fakultou VŠ (napr. lekárske potvrdenie, overené kópie vysvedčení, životopis, dokladové diplomy a pod.).

Potvrdenú prihlášku spolu s nalepenou kópiou o zaplatení poplatku za prijímacie konanie potvrdenie o zrealizovaní platby (výpis z účtu).

Pokiaľ prihlášku na VŠ neodnesiete osobne, odporúča sa poslať ju ako doporučený list (budete mať doklad o tom, že ste ju odoslali).

Najdôležitejšie pre vás je usilovne pokračovať v ukončovaní 4.ročníka a súčasne sa pripravovať na maturitnú skúšku, či prijímacie skúšky.

Želám Vám veľa úspechov.

Mgr. Nina Matušovová, VP