Autoopravár JUNIOR CASTROL 2017 - školské kolo
Prezentácia výučby fyziky na FMFI UK v Bratislave
Naša škola je moderná škola nadregionálneho charakteru s možnosťou odborného, hlavne technického vzdelávania. Kvalitný a efektívny vzdelávací proces v nej zabezpečujú kvalifikovaní učitelia pomocou modernej didaktickej techniky a najnovších vzdelávacích technológií.
Tradičným podujatím organizovaným JSMF a katedrou všeobecnej fyziky FMFI UK je celoslovenská odborná konferencia Šoltésove dni. Počas nej učitelia fyziky zo všetkých typov a stupňov škôl prezentujú moderné vyučovacie prostriedky a metódy, ktoré používajú v praxi. Uskutočňuje sa formou dielní v laboratóriách a prednášok v posluchárňach FMFI UK v Bratislave.
Na konferencii Spojenú školu reprezentovala RNDr. Anna Zubáková s prednáškou „Využitie vzdialených laboratórií vo výučbe fyziky“. Pojmom „vzdialené laboratóriá“ (RCLs laboratóriá), prípadne „vzdialené experimenty“, sa označujú reálne prebiehajúce experimenty prevádzané pomocou reálne existujúcich meracích staníc. Tieto zariadenia sú umiestnené v reálne existujúcich laboratóriách niektorých vysokých škôl alebo výskumných ústavov, ktoré ich spravujú. Užívateľ (žiak) sa pripojí na meraciu stanicu prostredníctvom internetu a takto (na diaľku) ovláda všetky zariadenia aj meracie prístroje s ktorými počas experimentu pracuje. Následne výsledky experimentu vyhodnotí vo svojom PC a zhotoví protokol z merania.
Vzhľadom na zameranie našej školy RNDr. Zubáková v rámci svojej prednášky teoreticky popísala (reálne aj predviedla) meranie odporovej sily prostredia a stanovenie súčiniteľa odporu v aerodynamickom (veternom) tuneli. Cieľom tohto experimentu je skúmanie aerodynamiky vozidiel. Merania sa prevádzajú na zmenšených modeloch automobilov BMW 6er Coupe, BMW X5 a hasičské auto. Meracia stanica je umiestnená v laboratóriách pracoviska Univerzity Federálnych ozbrojených síl (Mníchov, Nemecko).
Realizácia fyzikálnych meraní prostredníctvom vzdialených e-laboratórií je pre školu, aj žiakov, veľmi výhodná. Napriek tomu, že funkčné RCLs laboratóriá sú zatiaľ len v zahraničí, majú širokú databázu experimentov, ktoré pokrývajú mnohé témy stredoškolskej fyziky. Ich využívanie je pre žiakov bezplatné. Žiaci tak majú možnosť pracovať (on-line formou) na špičkových meracích zariadeniach. Zakúpenie porovnateľných meracích zariadení si reálne môže dovoliť málo ktorá škola. V prípade, že aj disponuje potrebným objemom financií, bola by efektívnosť takejto investície z pohľadu školy veľmi diskutabilná.
RNDr. Zubáková
Prezentácia v Europa SC splnila naše očakávanie
Prednáška s pracovníkmi dopravného inšpektorátu PZ
Dňa 19.01.2017 pracovníci dopravného inšpektorátu Krajského policajného zboru v B. Bystrici mjr. Ing. Scheliga a kpt. Mgr. Lunter prišli medzi študentov nadstavbového štúdia dopravná prevádzka a predaj a servis vozidiel. Vo svojej prednáške prezentovali dopravné nehody, prihlasovanie, odhlasovanie a evidenciu motorových vozidiel. Zároveň oboznámili študentov s fungovaním dopravného inšpektorátu v našom meste, o spravovaní existujúcej cestnej siete, o priestupkoch na pozemných komunikáciách a druhoch vodičských oprávnení. Niektoré témy vyvolali zo strany žiakov živú diskusiu, v ktorej otázky nemali konca kraja. V závere prednášky si študenti vyskúšali okuliare, ktoré ich mali presvedčiť o negatívnych účinkoch alkoholu na vedenie motorového vozidla. Prednáška mala pozitívny prínos a niesla sa v duchu prevencie pred dopravnými nehodami.
Ing. Detvan, Ing. Majerová
Využitie virtuálnych laboratórií vo výučbe fyziky
Na fyzike pracujeme po novom. Využívame všetky dostupné možnosti, ktoré vybavenie školy modernými prostriedkami IKT vyučujúcim aj žiakom poskytuje. Medzi nové prvky vo výučbe fyziky patrí práca s virtuálnymi laboratóriami (virtuálnymi experimentami). Sú to softvérové aplikácie, ktoré simulujú realitu, umožňujú sústrediť pozornosť študenta na podstatu sledovaného javu. Tieto počítačové simulácie sú dynamické a interaktívne. Žiaci ich využívajú počas výučby v škole, prostredníctvom e-learningu v rámci domácej prípravy a pracujú s nimi aj počas cvičení. Niektoré sú zhotovené tak precízne, že poskytujú možnosť merať hodnoty fyzikálnych veličín a na základe takto získaných údajov demonštrovať platnosť fyzikálnych zákonov.
RNDr. Anna Zubáková, vyučujúca FYZ