• ITAPA DEFENCE 2023

• Naši žiaci sa v rámci konferencie ITAPA DEFENCE 2023 zúčastnili prehliadky parku pri múzeu SNP. Konferencia sa venuje aktuálnym témam, ktoré rezonujú vo svete a v rezorte obrany. Žiaci si prešli expozíciu ťažkej vojenskej techniky a počas prehliadky si v pamätnej záhrade vypočuli životný príbeh Chavivy Reikovej. Táto Banskobystričanka, známa ako „žena na motorke“, bola prvou ženou v okolí Banskej Bystrice propagujúcou motoristický šport. V lete 1944 bola ako jediná žena zaradená do operačnej skupiny Amsterdam, ktorá mala plniť úlohy na území Slovenska. Podieľala sa na získavaní spravodajských informácií o židovskom obyvateľstve na Slovensku a pomáhala organizovať odsun zostrelených spojeneckých letcov. Bola zajatá a spolu s ďalšími väzňami 20. novembra 1944  po krutom výsluchu neoficiálne popravená. Dnes ju v rohu areálu múzea pripomína pamätná záhrada.

Ing. Štefan Šerfőző

• Predstavenie diagnostickej metódy ako súčasť otvorenej hodiny

• Žiakom štvrtého ročníka odboru autotronik bola v rámci výuky inovatívnych vyučovacích informácií predstavená nová rýchla diagnostická metóda. Táto metóda predstavuje kontrolu vstrekovacích rysiek pomocou merania paliva prenikajúceho do prepadového potrubia. Táto metóda je novinkou v diagnostike vozidiel, ktorá významne šetrí čas na vykonanie testu. Cieľom ukážky bolo oboznámiť žiakov s novou metódou a tiež správne pochopiť interpretácie výsledku testu. Diagnostika spočíva v napojení testerov alebo testovacieho prúžku s príslušnými adaptérmi na prepadové vedenia vstrekovačov a porovnaní množstva paliva dodávaného jednotlivými vstrekovačmi. Podávanie väčšej alebo menšej dávky paliva cez ktorýkoľvek vstrekovač znamená jeho poruchu. Dá sa použiť pri štartovaní motora, alebo keď beží súčasne na 6 valcoch. Táto inovatívna diagnostická metóda bola do výuky zaradená v rámci projektu „Posilnenie regionálneho riadenia v oblasti odborného vzdelávania a prípravy smerom k zlepšeniu kvality, atraktivity a vyššej orientácii na trh práce v Banskobystrickom kraji“.

Ing. Štefan Šerfőző